Jóga pro zdravá záda

Jóga pro zdravá záda je jemná a klidná lekce, v postupném a pomalém plynutí jógovými pozicemi. Vychází z technik a ásan powerjógy, které jsou pro tyto účely dostatečně zjemněny. Střídají se jógové ásany a fyzioterapeutické prvky. Tato forma cvičení působí jako prevence civilizačních nemocí. Sedavé zaměstnání, stres a málo pohybu, jsou aktivní spouštěče většiny problémů s páteří a tělem obecně. Základním cvičením je pozdrav slunci pro zdravá záda. Velký důraz je kladen na zvládnutí efektivního zapojení středu těla (hlubokého stabilizačního svalového systému páteře) do pohybových vzorců pomalých forem cvičení, techniku správného dýchání a jeho rozvoj pro zlepšení zdraví a nápravu nevhodných stereotypů držení těla.

Lekce vycházejí z nejnovějších poznatků fyzioterapie a funkčního tréninku. Základem je však jóga samotná, což je největší bonus těchto lekcí. Důraz je kladen na posílení a protažení zádových svalů, protože jen v této kombinaci mohou fungovat jako pevná opora našeho těla. Zaměříme se na prevenci bolestí zad, vhodné pohybové návyky a správné držení těla. A protože páteř nemůže dobře fungovat jen sama o sobě, ale pouze v souhře s celým naším tělem, nemohou na lekci chybět pozice pro posílení zad a svalstva nohou, rozhýbání kyčlí a ramenních kloubů, jemné torze páteře, balanční pozice, dechová cvičení a relaxace - prostě jde především o jemné protažení, rozhýbání a rozdýchání celého těla. V těchto lekcích cvičí každý podle svých možností a poslouchá sám sebe. Jóga pro zdravá záda - jóga pro zdravé tělo.

Tyto lekce mohou sloužit také jako dobrý odrazový můstek pro powerjógu jako takovou. Principy jógy pro zdravá záda jsou implementovány do lekcí powerjógy, nebo jako samostatné lekce. I zde však platí zásada, že jóga pro zdravá záda není náhradou lékařské péče.

A jelikož by měl jít každý sám svým příkladem, tak z vlastní zkušenosti mohu jen doporučit. Sám jsem majitelem výhřezu meziobratlové ploténky v bederní oblasti a lehké skoliózy páteře. Dlouhá léta jsem pravidelně docházel na různé rehabilitace a zdravotní cvičení. A pomohla právě jóga - jóga pro zdravá záda v kombinaci s powerjógou. Záda jsou stabilizována, centrum těla dostatečně posíleno a celý můj "člověk" v běžném životě bezbolestně funguje. Dnes již chodím pouze na občasné kontroly a doufám, že to tak co nejdéle zůstane… MF

 

 

                                                                     

Copyright © 2023 martinfajka.cz | všeobecné obchodní podmínky | vytvořil: matodesign.cz

nahoru