Vědomý dech jako cesta k relaxaci - jednoduché cvičení

Dech nás doprovází na každém kroku, je to zdroj energie. V běžném životě na něj ale zapomínáme a ztrácíme jeho sílu. Pomocí vědomého dýchání můžeme přirozeně obnovit energetický potenciál našeho těla. Věnujte svému nejlepšímu příteli (dechu) trošku času a snažte se jen v životě používat.

Dýchání může být nejjednodušší ze všech relaxací. Bez ohledu na zkušenosti je sledování dechu prostou, uklidňijící a účinnou metodou, jak zklidnit mysl a vzít si krátkou "dovolenou".

Jako základní jednoduché dechové cvičení vyzkoušejte tento postup:

Půjde nám o vnímání (sledování) dechu a dechový rytmus. Chceme-li zlepšit kvalitu našeho dýchání, je třeba se nejprve naučit úplně vydechnout. Proto se v těchto cvičeních soustřeďte více na váš výdech – nenuceně a volně nechte tělo vydechovat. „Jen to, co bylo úplně vyprázdněno, se zase může celé naplnit“. Pokud možno dýchejte plným jógovým dechem. DECH je lék!

Lehněte si a nastavte tělo do pozice šavásány (mrtvoly):

Vnímání dechu:

V první fázi pozorujte váš dech a snažte se jej vnímat. Vnímejte při výdechu a nádechu průtok vzduchu skrze nos do těla. Vaše pocity by měly být příjemné. Nádech aktivuje a výdech pročišťuje a uvolňuje. Dopřejte si a čas a nespěchejte. Jde nám o uvědomění si dechu v těle. Svůj dech nesuďte ani neovládejte, jenom ho pozorujte. Pokud se vám mysl zatoulá jinam (což se pravděpodobně stane), přitáhněte jí jemně zase zpátky k sobě. Pokud se vám to daří, postupte svou pozorností k rytmu dechu.

Rytmus dechu:

Nechte dech najít si svůj přirozený rytmus. Snažte se najít klidné a pravidelné dýchání. Postupně se snažte sladit délku výdechu a nádechu, volně a nenuceně.

Pokračujte v tomto cvičení tak dlouho, jak chcete a jak je vám to příjemné. Tento přístup může být také dobrým relaxačním cvičením...

Copyright © 2023 martinfajka.cz | všeobecné obchodní podmínky | vytvořil: matodesign.cz

nahoru