Při cvičení jógy byste si měli být (a nejenom tam) naprosto vědomi, co právě provádíte. Jakým způsobem dýcháte, jak ovládáte své tělo a co cítíte. To je trojice vědomostních úkonů, které tvoří správný základ praktikování jógy. Pro každého je potřebné zmínit, že cvičení není o překonání svých fyzických i psychických schopností. Naopak. Je o respektování možností, které vdanou chvíli máte. Postupem času, pravidelností tréninku přijde posun a rozvoj. Není vhodné přeskočit základní kroky, na kterých posléze můžete stavět efektivní cvičení.
Jedny z nejdůležitějších pravidel cvičení jsou: nenásilí, nelhaní a neubližování (jama - zákazy). Vyvážený přístup kmentálnímu i fyzickému cvičení patří mezi základní pilíře jógového přístupu. Neubližování vysvětleno pojmy těla znamená, že nechci překonat to, co nejde. Je nutné respektovat daný stav a v respektování se posunovat krůček po krůčku dál a dál. Rozvíjet možnosti těla. Budete-li spěchat, velice dobře se vám může přihodit nějaké zranění, úraz, protože cvičíte velkým úsilím a násilím. Buďte ksobě upřímní a pravdivě hodnoťte sami sebe. Nenalhávejte si, že tu a tu pozici zvládnete. Správný jógový přístup je začínat od začátku, vytrvávat a pěstovat pevnou vůli a řád vprovádění jednoduchých pozic, aby váš prožitek byl příjemný. Pozice se stanou jednoduššími a nenásilnými a vy můžete vykročit dále. Jednodušší pozice připraví vaše tělo i mysl na „náročnější“ pozice. Budete se vnich lépe soustředit, uvolníte svaly, které nepotřebujete zapojovat a svědomostí plynulého dýchání pozici provedete.
Jedna dobrá rada: nebuďte urputní a zkuste se zbavit chtění. Prociťujte se!!!
V rámci jednotlivých pravidel, která jsou shrnuta vPataňdžaliho JÓGA SÚTŘE, popřemýšlejte o všech základních pravidlech, která jsou 1. a 2. stupněm tohoto systému. Zkuste se je naučit a postupně zařazovat do svého cvičení a běžného života. Vrámci kurzu se budeme všem pravidlům postupně věnovat.
JAMA (zákazy):
Ahinsa – neubližování, nenásilí
Satja – pravdivost, pravdomluvnost
Astéja – nekradení
Brahmačarja – zdrženlivost
Aparigraha – nehrabivost, neulpívání
NIJAMA (příkazy, doporučení):
Šauča – čistota těla a mysli
Santóša – spokojenost
Tapas – askeze, sebekázeň, očista
Svádhjája – studium posvátných písem
Íšvarapranidhána – uctívání Íšvary, osobního boha
Copyright © 2024 martinfajka.cz | všeobecné obchodní podmínky | vytvořil: matodesign.cz
nahoru