Powerjóga má svá pravidla

Pokud pravidelně cvičíte nebo se chystáte začít, je důležité si uvědomit pár základních souvislostí. Cvičení Vás má „nabíjet“, ne fyzicky vyčerpat. Pochopitelně, že se tělo zahřeje a fyzicky unaví, vše má být ale v rámci dobrého pocitu a aktivního fyzického odpočinku – jehož cílem je také odpočinout si na psychické úrovni. Je proto naprosto nezbytné si při cvičení neubližovat, což je právě v souladu se základními pravidly jógy. Respektujte proto své tělo a svůj vnitřní hlas, který Vám vždy pravdivě sdělí, jste-li na „správné cestě“. Nespěchejte, nesoutěžte a soustřeďte se sami na sebe. Pěstujte pevnou vůli a vytrvalost. Naprostým základem je dech, který nás celým cvičením provází. Na jeho základě stavíme pozice a právě on určuje plynulost a rychlost cvičení. Na tomto principu je postavena powerjóga. Přirozený dech rozvíjí pozice a spolu s plynulostí dává cvičení potřebnou dynamiku a tempo. Pokud na cvičení nekontrolujete svůj dech, stává se lekce dobrou posilovnou a gymnastikou. Toto ovšem není cílem powerjógy. Proto pravidelně, hluboce, pomalu a klidně dýchejte. Právě práce s dechem, tělesnou energií a komplexním přístupem k tělu dává powerjóze její výjimečnost.

Další důležitou věcí je to, že lekce powerjógy má svůj daný systém a určitá pravidla. Důležité je na začátku „seznámit se“ se svým dechem a přirozeně rozhýbat páteř. Nelze například jako první cvičit twisty (torze páteře), pokud páteř neprošla předklony a úklony – jako přípravnou fází na twisty. Dalších souvislostí by se našlo více než dost. Vše má svou systémovost, propracovanost a souvislost. Dále procházíme částí cvičením pozdravů slunci. Následuje dynamická část bojovníků a rozvíjení pozic a dalších ásan ve stoje. Po této části se cvičení lehce „zjemňuje“ při provádění pozic v sedě a v leže. Nedílnou a důležitou částí je závěrečná relaxace, kterou musí být lekce ukončena. Dodržením těchto základních pravidel dostává powerjóga svůj smysl a význam.

Ale hlavně mějte ze cvičení radost a dobrý pocit v srdci. Význam slova „power“ znamená právě přístup, sílu a odhodlání na této cestě pokračovat stále dál, kdy cesta je cílem. Instruktor vás navede na cestu, ukáže možnosti, které máte, a pak už je to na Vás.

A nezapomeňte,

"Practice and all is coming"

Copyright © 2020 martinfajka.cz | všeobecné obchodní podmínky | vytvořil: matodesign.cz

nahoru